Průvodce focením Fresh48

Průvodce focením Fresh48

Co je focení Fresh48? Je to speciální focení pro rodiny, které chtějí zdokumentovat první hodiny svého dítěte, včetně těch jedinečných novorozeneckých detailů. Jde o neopakovatelnou příležitost pro uchování vzpomínek z porodnice. Pro vás rodiče, aby vám fotografie připomínaly, jak vaše miminko po porodu vypadalo, jak vonělo i jak rozlepovalo očička. A až vám miminko vyroste, bude fascinováno tím, jak bylo malé, jak jste vypadali a kde se vlastně narodilo. Zkrátka jedná se o focení jedinečné.

V tomto článku píši i tom, jakým způsobem přistupuji k rezervaci tohoto focení. Je ale třeba se na focení nějak připravit předem?

Už dopředu víme, že focení bude probíhat v nemocničním pokoji a kouzlo fotek z části spočívá v tom nemocničním "vybavení". Fotím vaše náramky, miminko v nemocniční čepičce, to, jak se mazlíte na posteli a na nemocničním stolku máte kojící čaj, vložky do podprsenky i mobil. To vše k tomu patří a dodává fotkám autentičnost. A ač je můj cíl vyfotit realitu a opravdu dokumentovat, nebyla bych to já, abych se nesnažila o vyfocení i barevně krásných fotek.

Každá porodnice je jiná. Některé pokoje jsou bílé, některé hýří sytými barvami jak na stěnách, tak na povlečení. Proto je dobré si předem připravit pár věcí, které budou neutrální a případnou barevnou džungli hezky vyváží.

Co si tedy vzít na sebe?

Maminko, můžete mít na sobě nemocniční košili, které bývají světlé s malým drobným vzorem a to vypadá na fotce nejen autenticky, ale také moc pěkně.
Můžete si obléct i svojí noční košili, tílko nebo župan, ideální jsou světlé neutrální nebo pastelové barvy.
Ač to není pro každou maminku, já naprosto zbožňuju vyfotit i nějaké fotky jen ve spodním prádle a síťovaných kalhotkách. Je to něco, co k tomu poporodnímu období prostě patří.

A co vzít s sebou pro miminko?

Doporučuji vzít s sebou jednu neutrální zavinovačku a když já řeknu zavinovačku, tak myslím velkou plenu (cca 100x100cm), do které můžeme miminko zavinout. V České republice jsou populární tlusté zavinovačky a ač jsou praktické a pohodlné pro miminko, tak na focení se úplně nehodí.
Můžete miminku vzít jednoduché body nebo overálek. Dávejte ale pozor na velké vzory, syté barvy a nápisy. V jednoduchosti je krása a my nechceme odvádět pozornost od miminka na oblečky.
Myslím, že focení miminka jen v plínce je opravdu krásné a můžeme tak vyfotit mazlení při bondingu tělo na tělo.

Ostatní členové rodiny

V případě, že budeme fotit i tatínka a případné sourozence, opět je dobré myslet na to, aby jejich oblečení nebylo přiliš rušivé. Miminko je malé a i jedno logo na tričku může v porovnáním s tím drobečkem vypadat výrazné. Nikdy nic nezkazíte jednoduchým tričkem nebo košilí.

Jak focení probíhá a jak dlouho trvá?

Na základě vašeho oznámení o právě proběhlém narození se s vámi domluvím na přesný čas mé návštěvy. Focení probíhá za denního světla, takže ideálně v dopoledních hodinách, ale pokud nás bude omezovat provoz porodnice, dorazím dle návštěvních hodin. Focení by mělo probíhat co nejpřirozeněji a organicky. To znamená, že vás budu povzbuzovat, abyste se svým dítětem mluvila, utěšovala ho a starala se o něj tak, jak byste normálně dělala – způsobem, který je pro vás vhodný.

Opravdu vám nechci brát čas s vaším nově narozeným děťátkem, ale také vím, že dobré věci chtějí čas. Dopředu nevím, jestli bude miminko plačtivé, bude se chtít kojit 30 minut a podobně. Obecně se snažím být rychlá, ale pokud bude třeba a budeme s tím obě v pohodě, mohu s vámi zůstat i dvě hodiny.

Video

Během focení mohu natočit i záběry, ze kterých pro vás vytvořím krásné video s hudbou.

První hodiny a dny po porodu často uběhnou rychlostí blesku, ale Fresh 48 novorozenecké fotografie jsou perfektní pro uchování vzpomínek těch malých prstíčků a velkých zívnutí po celý život.